Kawałek Kodu

Nudny miting? Jesteś sam na ołpenspejsie? Nie chce Ci się pracować nad nowym asajmentem? Musisz coś zrobić trzy rzeczy asap, a w tym czasie przeczytać 12 erdżent maili? Gra Vegetab jest dla Ciebie. Nie wymaga instalacji. Możesz grać na pracowniczym komputerze udając, że przeglądasz najnowsze wieści z rynków finansowych. Vegetab - gra dla chłopów i dla bab. Dziś na luzie, bez teoretyzowania.

O co cho?

Zawsze lubiłem nietypowe rozwiązania. Stąd i pomysł na grę - wykorzystanie wolnej przestrzeni w zakładce tytułowej przeglądarki. Na początku myślałem o jakiejś grze z wykorzystaniem znaków ASCII, ale przecież nie ma problemu z wyświetlaniem ikonek emoji, które są atrakcyjne i różnorodne. Ze względu na specyfikę działania zakładki gra jest głównie przeznaczona na przeglądarki desktopowe. Oczywiście można też grać na urządzeniach mobilnych, ale tu akcja gry toczy się już bezpośrednio w oknie przeglądarki. Ale tu też nie jest tak normalnie jakby się wydawało, bo gra wykorzystuje technikę "elementu, którego byś nigdy nie ostylował". Element TITLE (+HEAD) ma nadany styl display:block i dzięki temu wyświetla się właśnie w środku viewportu.

Kę?

Bohaterem gry jest samotny żeglarz gdzieś na środku oceanu. Zdecydował się opuścić bezludną wyspę w poszukiwaniu stałego lądu, ale przy okazji zabrał ze sobą ogrom przeróżnych warzyw i owoców. Zasady gry są proste. Mając trzy życia należy zebrać jak najwięcej punktów. Punkty otrzymujesz za zatopienie nieprzyjaznej łodzi, trąby powietrznej czy drapieżnego ptaka. Kiedy zatopisz przyjazną rybę tracisz punkt. Zatapiasz oczywście rzucając warzywami i owocami. Twoim sprzymierzeńcem jest wieloryb, z którym spotkanie kończy się zatopieniem wszystkich Twoich wrogów aktualnie widocznych na horyzoncie, punktów jednak w tym przypadku nie otrzymujesz.

Tak jak wspominałem najwygodniej grać na komputerze dodatkowo przy małej liczbie uruchomionych zakładek - wtedy zakładka będzie na tyle szeroka, aby zmieścić większe pole gry. Po uruchomieniu gry kliknięciem możliwe jest ustalenie adresu strony, która będzie się wyświetlać w oknie podczas rozgrywki - to tak dla niepoznaki, nie będzie aktywna. W przypadku gry na telefonie/tablecie nie ma możliwości wybrania "udawanej" strony. Rzucasz spacją lub pukaniem w ekran. W miarę upływu czasu akcja gry przyspiesza i pojawia się więcej postaci na ekranie. Gra kończy się po utracie wszystkich żyć. Jeśli uzyskałeś więcej niż 0 punktów, to masz możliwość zapisania swojego wyniku. Wyświetlanych jest 5 najlepszych wyników. Dźwięki możesz włączać/wyłączać klawiszem "m".

A tytuł?

To już chyba proste do rozwikłania. To oczywiście gra słów vege oraz tab, a jednocześnie ucięte słowo vegetable.

Przyjemnej zabawy! Daj znać w komentarzu na FB lub pod wpisem jaki wynik udało Ci się osiągnąć. Mile widziane są też uwagi, spostrzeżenia i pomysły.

 

Przydatne linki:
Vegetab
Dźwięki do gry pochodzą z serwisu ZapSplat