Kawałek Kodu

Wszystko we wszechświecie ma swój odpowiednik. Mamy kolor czarny i biały, jest ciepłe i zimne, jest dziura i korek. Wszystko jest binarne i nie może istnieć bez swojego odpowiednika. Czy tworząc animację z jedną klatką uzyskamy jakiś efekt? Co będzie stanowić tą jedną klatkę?

Poszukajmy drugiej połówki.

Spróbujmy sprawdzić co się stanie z tekstem, jeśli nadamy mu własnie taką animację.

<p>Tu jest jakiś tekst</p>

+

p {
 animation: 1s kolor ease infinite;
}

@keyframes kolor {
 100% {
  color: #f00;
 }
}

Może się wydawać, że skoro ustawiliśmy kolor czerwony dla ostatniej fazy animacji, to kolor tekstu nie będzie się zmieniał. Ale przecież w klatce z zerowym postępem nie ustawiliśmy żadnego koloru, i na pewno nie jest to kolor czerwony. Skąd więc animacja pobierze kolor startowy? Pobierze go z elementu. Ale ten również nie ma ustawionego koloru... Co prawda nie ma ustawionego "dosłownie", ale domyślnie tekst ma kolor czarny. Animacja będzie wyglądać tak:

Co prawda powyższy przykład możemy zastąpić transition, ale to tylko... przykład. Spróbujmy z czymś trudniejszym. Chcemy zrobić animację bijącego serca. Potrzebujemy:

<div class="serce"></div>

+

.serce {
 background: #f00;
 width: 50px;
 height: 50px;
 transform: rotate(-45deg);
 position: relative;
 margin: 20px;
}

.serce:before,
.serce:after {
 content: '';
 background: inherit;
 border-radius: 50%;
 width: inherit;
 height: inherit;
 position: absolute;
 top: -50%;
 left: 0;
}

.serce:before {
 top: 0;
 left: 50%;
}

Tak będzie wyglądać statyczne serce:

Dodajmy teraz animację:

.serce {
 /* poprzednie właściwości + animacja */
 animation: 1s bicie ease infinite;
}

@keyframes bicie{
 0%,100%{
  transform: rotate(-45deg) scale(1);
 }
 50%{
  transform: rotate(-45deg) scale(1.5);
 }
}

W animacji transformujemy również wartość obrotu, bo gdybyśmy jej tu nie umieścili, to animacja zresetowałaby ją na 0deg.
Efekt jest taki:

Czy możemy poruszyć serce kulturysty?

Jak widać w animacji użyte są trzy klatki: 0%, 50% oraz 100%. A jak taką animację sprowadzić do jednoklatkowej? Postępując analogicznie do pierwszego przykładu, wystarczy nadać właściwości z klatek 0% oraz 100% samemu elementowi. Rotacja była już dodana, a skali nie musimy, bo element domyślnie ma skalę 1.

@keyframes bicie{
 50%{
  transform: rotate(-45deg) scale(1.5);
 }
}

Ten prosty trick możesz stosować wszędzie tam, gdzie pierwsza i ostatnia klatka animacji zawiera właściwości o wartościach takich jakie ma nadane element - czyli nie powtarzać ich. W ten sposób z każdej animacji wieloklatkowej można ewentualnie pozbyć się jednej (pierwszej lub ostatniej) lub dwóch klatek (pierwszej i ostatniej).

Mam nadzieję, że po dzisiejszym wpisie nie będziesz w pocie czoła wykrzykiwał: "To był niezły wycisk!". Jakby nie było, następny będzie mniej absorbujący mięśnie.